Semt Konakları
Facebook Fan Sayfasi Twitter Üzerinden Bizi Takip Edin Google Buzz Sayfamiz
<Ocak 2017>
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Kasımpaşa Semt Konağı

Hamam olarak inşa edilen ve uzun yıllar semt halkına hizmet eden konak,1969-1993 yıllarında ise Büyükşehir Belediyesi tiyatrolarının aksesuar deposu olarak kullanılmıştır. İlk kez 1994 yılında Semt Konağı olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2008 yılında bahçesi düzenlenen ve bir sergi salonu ile bir kafeterya ya kavuşan konak özellikle eğitim çalışmalarının yoğun ilgi gördüğü farklı pek çok sosyal,kültürel ve sanatsal etkinliğin düzenlendiği bir kültür merkezi halini almıştır.

Bu gün Kasımpaşa Semt Konağı eğitim sınıfları, donanımlı meslek atölyeleri, sergi salonu, kafeteryası ve bahçesi ile her yıl 1000 den fazla kursiyere hizmet veren ve mahalle halkını bir araya getiren büyük bir eğitim kompleksidir.

Kasımpaşa Semt Konağı ;Küçük piyal, camii kebir, kaptanpaşa, istiklal, sururi, kulaksız, Yahya kahya çatmalı mescit ve Bedrettin mahalleleri olmak üzere oldukça geniş bir alana hizmet vermektedir.

Adres : Yeniyol Cad no:1 Kasımpaşa / Beyoğlu
Tel : 0212 256 61 18
Mail : kasimpasa@beyoglu.bel.tr

Eğitim Sınıfları;

Kasımpaşa semt konağı tam donanımlı bir bilgisayar sınıfı, yine tam donanımlı bir kuaförlük atölyesi, 3 dersliği ve bir etkinlik salonu ile haftanın 7 günü kursiyerlere hizmet vermektedir. Konakta ilk ve orta öğrenimdeki öğrencilerden, üniversite öğrencilerine, temel beceri ve meslek edindirme eğitimlerine ihtiyaç duyan gençlere, yetişkinlere ve ev hanımlarına kadar herkes için ücretsiz eğitim imkânı sunulmaktadır. Her yıl binlerce kursiyere ev sahipliği yapan Kasımpaşa semt konağında hobi ve kişisel gelişim dersleri, meslek edindirme kursları ve ilköğretim öğrencilerine yönelik Etüd dersleri büyük ilgi görmektedir.

Özellikle meslek edindirme kurs programlarından Kuaförlük kursu tam donanımlı atölyesi ile her yıl onlarca kursiyere meslek edindirmektedir. Ayrıca yine meslek edindirme kursları kapsamında modelistlik,Bilgisayarlı muhasebe, web tasarım ve grafik tasarım dersleri d verilmektedir. Konakta aynı zamanda bayanlara yönelik Dikiş, Nakış, Mefruşat, İğne Oyası, Şiş örücülüğü, Çini Boyama ve Resim gibi el sanatları kursları ve çocuklara yönelik ise gitar, tiyatro ve resim kursları ile İngilizce ve Matematik Etüdleri düzenlenmektedir. Her yaş kesimine yönelik okuma-yazma ve İngilizce gibi kişisel gelişim dersleri de yoğun ilgi görmektedir.

Sergi Salonu;

2008 Yılında yapımı tamamlanarak konağın bahçesinde kullanıma açılan sergi salonu her yıl başta konak öğrencilerinin el işi göz nuru ürünleri olmak üzere farklı branşlardan çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yıl sonunda gerçekleştirilen Sergilerde öğrenciler bütün yıl öğrendikleri ve ürettikleri işleri sergi salonunda sergileme fırsatı bulmaktadırlar.

Kafeterya ve Bahçe;

Yapımı 2008 yılında tamamlanarak konak bünyesine katılan kafeterya kursiyerlerin ders aralarını ve boş zamanlarını keyifle geçirdikleri bir mekân olmuştur. Kursiyerlerin birbirleriyle sohbet edip çaylarını içtikleri kafeterya da dileyen kursiyerler internet bağlantısından da yararlanabilmektedirler.

Yalnız kursiyerlerin değil semt halkının da beğenerek dinlenme amaçlı kullandığı Konak bahçesi özellikle bahar ve yaz aylarında çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Açık hava sergilerinden asker uğurlama yemeklerine kadar farklı pek çok etkinlik ile semt sakinleri sıklıkla konak bahçesinde bir araya gelmektedir.

Etkinlik Salonu;

Konakta yer alan 150 kişilik kişilik toplantı salonunda periyodik aralıklarla semt halkına yönelik bilgilendirme amaçlı seminerler düzenlenmekte, toplantılar yapılmakta 5 Çayları düzenlenmekte, Belediye Başkanımız Ahmet Misbah Demircan semt halkıyla bir araya gelerek semt sakinlerinin dertlerini ve sıkıntılarını dinlemektedir.

Ayrıca çok amaçlı salon kına, söz ve nişan organizasyonları için semt halkının hizmetine sunulmaktadır.