Semt Konakları
Facebook Fan Sayfasi Twitter Üzerinden Bizi Takip Edin Google Buzz Sayfamiz
<Mart 2024>
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
BESMEK Tophane Semt Konağı Eğitim Merkezi

Tophane Semt Konağı 2006 yılında hizmete açılmıştır. Hacımimi mahallesinde yer alan semt konağı üç katlıdır. Semt konağında, aşevi, mutfak, çamaşırhane, banyolar, eğitim sınıfı, muhtarlık ve aile sağlığı merkezi bulunmaktadır.

Semt konağı, bölge halkının bir araya geldiği, eğitim ve kültürel ihtiyaçlarını karşıladığı vazgeçilmez bir merkezdir. Semt Konağı, Arapcami, Asmalımescit, Gümüşsuyu, Bereketzade, Emekyemez, Firuzağa, Hacımimi, Hüseyinağa,  Kâtip Mustafa Çelebi, Kemankeş, Kılıçalipaşa, Kuloğlu, Müeyyetzade, Ömeravni, Pürtelâş,  Şahkulu ve Tomtom  mahallelerine hizmet vermektedir.

Adres     : Hacımimi Mah.Tulumbacı Sıtkı Sok No: 1- Tophane
Tel        : 444 0 160 Dahili: 2168 - 2170
Mail      : tophane@beyoglu.bel.tr

Eğitim Sınıfları

Semt konağı, uzman eğitimci kadrosu, güler yüzlü personeli ve tam donanımlı sınıflarındaki eğitimlerle, her yıl yüzlerce 7-14 yaş arası öğrenci ile mesleki ve el sanatları eğitimi almak isteyen yüzlerce kadına hizmet vermektedir. Tüm eğitimler ücretsizdir. Başarılı olan kursiyerler eğitim dönemi sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaktadır.

Semt konağında; 3 eğitim sınıfı mevcuttur. Eğitimler haftanın yedi günü 09.00-16.30 saatleri arasında yapılmaktadır.

Eğitim Branşları

Kadınlara yönelik eğitim branşları; iğne oyası, mefruşat ve dikiştir. Ayrıca, kuran-ı kerim ve okuma-yazma branşları mevcuttur.

7-14 yaş çocuklara yönelik branşlar; müziktir. Tophane semt konağının kendi ismiyle çocuk korosu eğitimlerini devem ettirmektedir.

Anaokulu

Semt konağında bir anaokulu mevcuttur. Anaokulu, yarı zamanlı eğitim sınıfları ile toplam 50 öğrenciye okul öncesi eğitim vermektedir. Anaokulu’ndan semt yaşayan 4-5 yaş grubu çocuklar yararlanmaktadır.

Anaokulunda, tam donanımlı 2 eğitim sınıfı ve 1 oyun odası bulunmaktadır.

Anaokulunda, eğitim dönemi içinde çocuklara yönelik pek çok sanat ve sosyal etkinlikler ile anne-babalara yönelik seminerler düzenlenmektedir.

Aşevi;

Semt konağında 1 aşevi mevcuttur. Aşevinden her gün, 60 aile yararlanmaktadır. Günde 300 kişiye sıcak yemek hizmeti sunulmaktadır. Beyoğlu Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından tespit edilen ya da başvuru yapan ihtiyaç sahiplerine kart verilmektedir. Böylece, ihtiyaç sahipleri günlük yemeklerini alıp evlerine götürebilmektedir. Dileyenler, günlük yemeklerini semt konağının yemekhanesinde yiyebilmektedir.

Çamaşırhane

Semt konağında 1 çamaşırhane mevcuttur. Çamaşırhanede 2 sanayi tipi çamaşır makinesi, 2 ev tipi çamaşır makinesi mevcuttur. Ayrıca, 1 sanayi tipi çamaşır kurutma makinesi ve 1 ev tipi çamaşır kurutma makinesi bulunmaktadır. Beyoğlu Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından tespit edilen ya da başvuru yapan ihtiyaç sahiplerine kart verilmektedir. İhtiyaç sahipleri, kartları ile haftada bir gün yıkatmaktadır. Kurutulan çamaşırlarını aynı gün içinde almaktadırlar. 

Duşhane

Semt konağında 2 banyo mevcuttur. Beyoğlu Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından tespit edilen ya da başvuru yapan ihtiyaç sahiplerine kart verilmektedir. İhtiyaç sahipleri, kartları ile haftada bir gün banyolardan yararlanmaktadır.

Aile Sağlığı Merkezi

Semt konağında, Aile Sağlığı Merkezi bulunmaktadır.  3 doktor 3 hemşire kadrosu ile günde ortalama 140 vatandaşa hizmet verilmektedir.

Aile Sağlığı Merkezi’nden semtte oturan vatandaşlar yararlanmaktadır. Muayene, aşı ve tıbbi rehberlik hizmetlerinin yanı sıra, kolesterol, şeker, guatr, kan, romatizma ve gebelik gibi birçok test Aile Sağlığı Merkezinde yapılmaktadır.

Mahalle Muhtarlığı

Hacımimi mahalle muhtarlığı ve Kemankeş mahalle muhtarlığı semt konağının giriş katındadır.  Muhtarlık, semt halkının işlemlerini beklemeden, hızlı ve kaliteli bir biçimde gerçekleştirmesini sağlamaktadır.